Afgørelse
Afgørelse
Sagsnummer
08/02249
Lovgivning
- 1
I strid med god markedsføringsskik at nægte at udlevere en bon
Det er i strid med god markedsføringsskik ikke at ville udlevere dokumentation for køb – også selvom købet er foretaget på lagersalg.
En børnetøjsproducent, der solgte sine produkter på et lagersalg, nægtede at udlevere boner til kunderne.
Forbrugerombudsmanden udtalte, at en bon er et købsbevis, og derfor kan en erhvervsdrivende ikke nægte at udlevere en bon. Det er derfor i strid med god markedsføringsskik, hvis en erhvervsdrivende nægter at udlevere dokumentation til forbrugeren for dennes køb – også selvom købet foretages på et lagersalg.
Forbrugerombudsmanden udtalte samtidig, at man ikke generelt må afvise klager over 2. sorteringsvarer. Hvis der tages forbehold for konkret angivne fejl, kan man ved tydelig skiltning samt på boner gøres opmærksom på, at der for de angivne fejl ikke er reklamationsret. Er der andre fejl ved varen, gælder reklamationsretten på sædvanlig vis.