Afgørelse
Afgørelse
Sagsnummer
1100/5-1074
Lovgivning
- 3
Koncept med førpris på ejendomme
En ejendomsmæglerkæde ønskede i forbindelse med afviklingen af en kampagne ved navn ”Her og Nu Salg”, at anvende udtrykkene ”nedsat” eller ”før-og-nu” med henvisning til den seneste udbudte pris på den pågældende ejendom. Det er i orden så længe den oplyste før-pris henviste til ejendomsmægleren oprindelige vurdering eller en tidligere udbudspris.
Forbrugerombudsmanden udtalte, at en gennemførelse af kampagnen i den beskrevne form ikke ville indebære en overtrædelse af markedsføringsloven, forudsat at det klart fremgik, at den oplyste før-pris relaterede sig til den af ejendomsmægleren vurderede udbudspris, eller den tidligere udbudspris, såfremt boligen i en forudgående periode havde været udbudt til en pris, der var lavere end ejendomsmæglerens oprindelige vurdering.
Forbrugerombudsmanden lagde i vurderingen bl.a. afgørende vægt på, at en ejendomsmægler ifølge § 3, stk. 1, sammenholdt med § 24, stk. 2, 2. pkt., i lov om omsætning af fast ejendom er forpligtet til at fastsætte en korrekt pris på ejendommen, og det blev lagt til grund, at den af ejendomsmægleren foretagne prisvurdering var sket i overensstemmelse med disse regler.
Konceptet for kampagnen
Kampagnen ville alene omfatte ejendomme, der havde været udbudt til salg til den anførte før-pris i mindst 2 måneder, og udtrykkene ville alene blive anvendt, såfremt et af de følgende forhold var opfyldt:
1) Den anførte før-pris for boligen var vurderet af ejendomsmægleren under ansvar af lov om omsætning af fast ejendom til en højere pris end den nedsatte pris.
2) Boligen var vurderet af mægleren til én pris, men sælger ønskede, at der blev annonceret med en højere pris. Såfremt boligen blev nedsat til under ejendomsmæglerens vurdering, ville ejendomsmæglerkæden kunne annoncere med en nedsat pris svarende til difference mellem ejendomsmæglerens vurdering og den nedsatte pris.
Indskærpelse efter kampagnestart
Forbrugerombudsmanden tog efter kampagnestart kontakt til selskabet, da det viste sig, at der var blevet offentliggjort forkerte oplysninger om før-priser på enkelte ejendomme.
Læs mere om Forbrugerombudsmandens henvendelse til ejendomsmæglerkæden.