Afgørelse
Afgørelse
Sagsnummer
Lovgivning
- 6
- 1
Reklamer i den ”lukkede del” af netbanken er efter Forbrugerombudsmandens opfattelse i strid med god skik
Reklamer på en hjemmeside er som udgangspunkt ikke omfattet af spamforbuddet i markedsføringsloven. Efter Forbrugerombudsmandens opfattelse vil reklamer i den ”lukkede del” af en netbank dog være i strid med god markedsføringsskik.
En bank bad Forbrugerombudsmanden tage stilling til, hvorvidt reklamer i en netbank eller på et debatforum er omfattet af spamforbuddet i markedsføringslovens § 6, stk. 1, herunder om der er forskel på, om reklamerne er på ”lukkede sider”, dvs. den private del i netbanken, eller på den offentlige del.
Forbrugerombudsmanden udtalte, at reklamer på hjemmesider eller i et debatforum efter hans opfattelse som udgangspunkt ikke er omfattet af markedsføringslovens § 6, stk. 1, da der ikke er tale om ”udsendelse af elektronisk post”.
Forbrugerombudsmanden meddelte samtidig banken, at det efter hans opfattelse er i strid med god markedsføringsskik, jf. markedsføringslovens § 1, at vise reklamer på den ”lukkede” del i netbanken. Forbrugerombudsmanden begrundede dette med, at kunden besøger denne del af netbanken for at ordne nødvendige banksager.