Øvrige nyheder

To virksomheder politianmeldt for at reklamere for elektroniske cigaretter og tilbehør

Forbrugerombudsmanden vurderer, at virksomhederne GS Newco ApS og Easy To Smoke ApS har begået adskillige overtrædelser af reklameforbuddet i lov om elektroniske cigaretter. Listen over disse overtrædelser er lang. Selv navnene på deres hjemmesider – GoSmoke og Easy To Smoke – er efter Forbrugerombudsmandens vurdering i sig selv ulovlige, da de opfordrer til at ryge elektroniske cigaretter.

I sortimentet hos virksomheden bag hjemmesiden Easy To Smoke er blandt andet ”nybegynder kits” og ”rygestop-kits”. Forbrugerombudsmanden vurderer dog, at formålet med disse sæt er at få flere til at ryge elektroniske cigaretter, og det er ulovligt ifølge lov om elektroniske cigaretter. Loven forbyder enhver form for reklame for elektroniske cigaretter og tilbehør til dem.

Med i politianmeldelsen af Easy To Smoke ApS er flere andre overtrædelser, blandt andre: 

  • anbefalinger af konkrete elektroniske produkter og mærker
  • visning af brugeranmeldelser
  • salgsfremmende udsagn som ”outlet”, ”åbningstilbud” og ”udsalg”
  • anprisninger af konkrete elektroniske cigaretter for eksempel ”Du vil elske det. Med et smukt og stilfuldt design overgår Endure T20-S dine forventninger, når det kommer til at have en simpel maskine med fantastisk smag.”

På den anden politianmeldte hjemmeside, GoSmoke.dk, som drives af virksomheden GS Newco ApS, er der også reklamer for elektroniske cigaretter og tilbehør af forskellig karakter. Forbrugerombudsmanden vurderer, at blandt andre disse overtræder loven:

  • salg af ”startpakker”
  • opfordringer til forbrugere om at tilmelde sig nyhedsbreve
  • tilbud om gratis fragt ved køb for over 499,- kroner
  • mulighed for at opspare såkaldte GoCoins, som kan give rabat på næste køb.

Forbrugerombudsmand, Torben Jensen, siger: 

Reklameforbuddet er et absolut forbud mod at reklamere for elektroniske cigaretter og tilbehør. Derfor må en netbutik, der sælger elektroniske cigaretter, kun give kunderne neutrale oplysninger om produkter og deres priser på hjemmesiden. Alle andre oplysninger vil som udgangspunkt være en overtrædelse af reklameforbuddet.


Lovgivningen på området:

Reklamebegrebet i lov om elektroniske cigaretter er meget bredt defineret. Enhver handling i erhvervsøjemed, som har til formål at fremme salget af elektroniske cigaretter m.m., eller som har dette som en direkte eller indirekte virkning, er ifølge loven reklame.

Lov om elektroniske cigaretter  
§ 16. Der må ikke reklameres for elektroniske cigaretter og genopfyldningsbeholdere med eller uden nikotin over for offentligheden.

Stk. 2. Ved reklame forstås enhver handling i erhvervsøjemed, som har til formål at fremme salget af elektroniske cigaretter og genopfyldningsbeholdere med eller uden nikotin, eller som har dette som en direkte eller indirekte virkning.

Stk. 3. Ved offentligheden forstås alle borgere med undtagelse af personer, der beskæftiger sig erhvervsmæssigt med produktion, import eller salg af elektroniske cigaretter og genopfyldningsbeholdere med eller uden nikotin.

Læs mere om reglerne i Forbrugerombudsmandens kvikguide 

For yderligere information, kontakt:

Forbrugerombudsmandens pressesekretariat på tlf. 41 71 50 98.