Nyheder og presse
Abonnér på nyheder
Her har du mulighed for at abonnere på pressemeddelelser og nyhedsbreve fra Forbrugerombudsmanden.
Abonnér på pressemeddelelser
Pressemeddelelser fra Forbrugerombudsmanden
Når du tilmelder dig, vil du modtage alle pressemeddelelser fra Forbrugerombudsmanden i din indbakke.
Ved at klikke på ”ja tak, tilmeld mig” giver du samtykke til, at vi sender dig vores pressemeddelelser. Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage og opsige dit abonnement. Læs mere om behandling af dine personoplysninger
Abonnér på nyhedsbreve
Nyhedsbrev fra Forbrugerombudsmanden
Når du tilmelder dig nyhedsbreve fra Forbrugerombudsmanden, får du relevant viden om sager, regler og tiltag, der foregår på vores område. Vi udsender cirka 8 nyhedsbreve om året.
Ved at klikke på ”ja tak, tilmeld mig” giver du samtykke til, at vi sender dig vores nyhedsbreve. Du kan til enhver tid trække dit samtykke tilbage og opsige dit abonnement. Læs mere om behandling af dine personoplysninger
Seneste nyheder
Se alle Nyheder-
Forbrugerombudsmanden politianmelder Salling Group for vildledende bæredygtighedsudsagn om Nettos ØGO-mærke
Salling Group A/S, der står bag butikskæden Netto, har markedsført Nettos egen serie af økologiske produkter ”ØGO” som værende det fjerde mest bæredygtige mærke i Danmark. Men bæredygtighedsudsagnet var baseret på en kåring fra en privat forbrugerundersøgelse og dermed kun et udtryk for forbrugernes opfattelse af ØGO-mærket. Forbrugerombudsmanden har derfor politianmeldt Salling Group for vildledende markedsføring.
Læs mere
-
Forbrugerombudsmandens årsberetning 2024: Stor arbejdsindsats på det grønne område
Forbrugerombudsmanden offentliggør i dag sin årsberetning for 2024. Særligt det grønne område har budt på mange opgaver til Forbrugerombudsmandens sekretariat både med vejledning, rådgivning og håndhævelse.
Læs mere
-
Forbrugerombudsmanden anker dom om negative renter
Forbrugerombudsmanden anker Sø- og Handelsrettens dom om negative renter til Højesteret. I dommen frifindes Jyske Bank for at have opkrævet negative renter på privatkunders konti. Det er Forbrugerombudsmandens opfattelse, at banken ikke havde ret til det i sine aftaler.
Læs mere