Øvrige nyheder
Forbrugerombudsmanden vurderer, at parkeringsselskabet Gardian har opkrævet ulovligt rykkergebyr
Parkeringsselskabet Gardian A/S har ulovligt opkrævet rykkergebyr fra forbrugere, der har parkeret blandt andet ved BonBon-Land. Forbrugerombudsmanden vurderer, at parkeringsselskabet har overtrådt renteloven og handlet i strid med god markedsføringsskik.
Forbrugerombudsmanden modtog i efteråret 2025 en henvendelse fra en forbruger, som havde parkeret ved BonBon-Land. Efterfølgende havde forbrugeren fået tilsendt et brev med en betalingspåmindelse fra parkeringsselskabet Gardian for manglende betaling for parkering.
Ifølge brevet skulle forbrugeren betale en parkeringsafgift på 60 kroner, som var selve prisen for at parkere, og et administrationsgebyr på 300 kroner. Forbrugeren klagede til Gardian, som annullerede kravet, men fastholdt, at virksomheden overordnet set er berettiget til at opkræve administrationsgebyret.
Forbrugerombudsmanden vurderer, at de 300 kroner er et rykkergebyr og ikke et administrationsgebyr. Rykkergebyrer må ifølge renteloven maksimalt være på 100 kroner, og der må højest opkræves tre rykkergebyrer, hvilket desuden kræver, at rykkerskrivelserne er sendt med mindst 10 dages mellemrum.
På skilte på BonBon-Lands parkeringsplads stod der, at betalingsfristen var 48 timer efter udkørsel, hvis man betalte på Gardians hjemmeside.
Gardian sendte brevet med betalingspåmindelsen til forbrugeren mere end 48 timer efter, at han havde forladt parkeringspladsen. Alligevel fastholder Gardian, at brevet ikke var en rykker.
Forbrugerombudsmanden vurderer, at kravet forfaldt 48 timer efter udkørsel, og derfor var gebyret pålagt betalingspåmindelsen et rykkergebyr.
Gardian har efterfølgende sænket administrationsgebyret fra 300 kroner til 89 kroner. Forbrugerombudsmanden har vurderet, at Gardians praksis fortsat er i strid med rentelovens regler og god skik, fordi Gardian fortsat opkræver tre yderligere rykkergebyrer efter administrationsgebyret, hvis det bliver aktuelt.
Forbrugerombudsmand Torben Jensen siger:
Der er helt klare regler for, hvornår en virksomhed må sende krav om rykkergebyr til forbrugere, og disse regler kan man ikke omgå ved at kalde et krav for ”administrationsgebyr” eller noget andet.
Forbrugerne skal let kunne forstå reglerne og ikke mindst, hvad de skal betale, når de parkerer. Vi har et særligt fokus på parkeringsområdet, som godt kan være noget af en jungle at finde rundt i for forbrugerne.
Lovgivningen på området:
Renteloven
§ 9 b. For rykkerskrivelser vedrørende fordringer kan fordringshaveren kræve et gebyr, jf. stk. 2, såfremt skrivelsen er fremsendt med rimelig grund (rykkergebyr). Fordringshaveren kan endvidere kræve et gebyr, jf. stk. 3, for at anmode en anden om at inddrive fordringen på fordringshaverens vegne, såfremt dette er sket med rimelig grund (inkassogebyr).
Stk. 2. Der kan kræves et rykkergebyr på højst 100 kr. for hver rykkerskrivelse, dog højst for 3 skrivelser vedrørende samme ydelse. Har skyldneren inden for en sammenhængende periode til stadighed været i restance vedrørende samme skyldforhold, kan der uanset 1. pkt. højst kræves rykkergebyr for 3 skrivelser vedrørende restancerne i den pågældende periode. Der kan kun kræves gebyr for rykkerskrivelser, som er sendt med mindst 10 dages mellemrum.
Markedsføringsloven
Erhvervsdrivende skal udvise god markedsføringsskik under hensyntagen til forbrugere, erhvervsdrivende og almene samfundsinteresser, jf. markedsføringslovens § 3, stk. 1.
Det er i strid med god markedsføringsskik at opkræve omkostninger i strid med de præceptive regler i renteloven.
Pressekontakt:
Forbrugerombudsmandens pressesekretariat på tlf. 41 71 50 98.